Životní cyklus koně

21. března 2006 v 19:41 | Feferonka |  Koně
Průměrná doba březosti je u koní 11 měsíců a několik dní. Během půl hodiny po narození je hříbě ne nohou a hledá u matky svou první potravu. Jakmile jednou stojí, je hříbě byť poněkud nejistě schopno následovat svou matku. Klisny dosahují pohlavní dospělosti meti 15 až 24 měcíci věku. Mohou se zapojit do rozmnožování ve dvou až třech jetech, i když vhodnější jsou čtyři roky. Samci bývají často pohlavně dospělí již jeko ročkové, avšak v podmínkách umělého chovu nebývají připouštěni před třetím rokem. plně dospělí jsou koně ve věku 5-6 let a mohou se dožívat 20-30 let i více.
Prvních 12 měcíců
Malé hříbě má vzhledem ke své velikosti dlouhé nohy, což je v přirozených podmínkách jeho jediná obrana před nepřáteli. hříbata jsou schopna přijímat pevnou potravu již v šesti týdnech. Ve dvou měsících strácejí dětskou hustou srst a v podmínkách chovu jsou odstavována ve věku čtyř a půl až šesti měcíců.
Roček
Plnokrevník, který tychle dospívá, se stává ročkenm k 1. lednu roku následujícího po jeho narození. U ostatních koní bývá obvykle věk počítán od 1. května. Ve 12 měsících je mladý kůň stále samá nohza a jeho pohyby jsou poněkud nekoordinované, ale celkový obrys postavy se již začíná vyplňovat a tento proces pokračuje až do dospělosti, kdy nejvyšší bod kříže je v jedné linii s kohoutkem. Do té doby je kříž zřetelně výše a kůň se postupem času zvedá. Jako poslední u koně dorůstají epifýzy (koncové části dlouhých kostí) kostí u nohou. Dokud zde se necházejí růstové chrupavky nejsou zcela zkostnatělé, nejsou nohy schopné vydržet zátěž při prási, zvláště jsou-li namáhané. Je tu riziko poškození a posléze vybočení nohou. Růst holenní kosti, kde je chrupavka nad spěnkovým kloubem, bývá obvykle ukončení mezi 9. a 12. měsícem. Naproti tomu růstová chrupavka kosti vřetení, která je v blízkosti koleního kloubu, neukončuje růst kosti dříve než ve věku dvou až dvou a půl let.
Střední věk
ve středním věku (5-10 let) je tělo plně vyvinuto a vzdálenost mezi kohoutkem a loktem je téměř shodná se vzdáleností lokte od země. Všechny orgány jsou pochopitelně plně vyvinuté a tělesné proporce jsou ustálené. U dobře stavěného koně představuje délka krku zhruba jeden a půl násobek vzálenosti mezi týlem a spodním pyskem, měřeno před lící. V tomto období vývoje bývá kůň na vrcholu svích sil, zvláště pokud byl trénink od počátku změřen na rozvoj a správné formování osvalení.
Pokročilý věk
Klouby mohou otékat v důsledku zhoršeného krevního oběhu a na nohou se projevůjí následky práce. Staří koně často šmajdají. Někdy se na očích ojevuje zakalení a hřbet může být prohnutý více než obvykle (prosedlaný hřbet). Zuby se s věkem silněji obrušují a rozžvíkání potravy bývá obtížnější. Také celkové trávící pochody jsou méně učnné, a tak je stále těžší udržet koně v dobré kondici.
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Anketa

Jestli jsi tu byl klikni

! KLIK ! 100% (360)

Komentáře

1 mišule mišule | E-mail | 1. července 2006 v 17:19 | Reagovat

Tvůj blog je nejhežčí co jsem kdy viděla mohla by jsi mi poslat fotky?

2 Tereza Tereza | E-mail | Web | 8. srpna 2006 v 16:59 | Reagovat

koukni se na můj blog mám tam i bleskovku!

3 sami sami | E-mail | 21. srpna 2006 v 16:36 | Reagovat

Na vše ohledně koní se mě můžete zeptat na mailové adrese(uvedena nad textem). Odpovím do 5 pracovních dnů. Už se moc těším

                          Vaše Sami

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama