Duben 2006

Rotvajler

24. dubna 2006 v 13:55 plemena psů

Rotvajler (Rottweiler)

Rotvajler je klidný, vyrovnaný pes. Vyznačuje se oddaností, odvahou a odolností.

PŮVOD:
Plemeno bylo vyšlechtěno v Německu ve 20. letech 19.století. Název dostalo podle města Rottweiler, střediska obchodu s dobytkem na jihu země. Zprvu byl rotvajler používán k lovu černé zvěře, později jako pastevecký pes k doprovázení stád a jejich nočnímu hlídání. Rotvajleři byli známi jako psi řezníků: zapřažení do vozíku převáželi maso, pomáhali hnát dobytek na trh a potom ochraňovali svého zbohatlého pána. V současnosti je rotvajler užíván jako spolehlivý služební pes a hlídač a populární je i na výstavách. V USA bylo plemeno uznáno v roce 1935, ve Velké Británii se objevilo r. 1936.

POPIS:
Jde o plemeno pracovních psů skupiny dogovitých.
Mohutný, masívní pes s vyvinutou, objemnou muskulaturou, hrubé, silné konstituce. Hlava má širokou mozkovnu a výrazný stop. Uši jsou nevelké, převislé, tvaru trojúhelníku. Krk široký, s klenutou šíjí a přiměřěně vyvinutým zátylkem. Hrudník je hluboký, široký, okrouhlý. Záď krátká a široká. Končetiny rovné, přední daleko od sebe. Ocas je krátký, vysoko nasazený.
VÝŠKA:
Kohoutková výška
psa je 61 - 68 cm (61-62 cm málé, 63-64 cm střední, 65-66 cm velké (optimální výška), 67-68 cm velmi velké),
psa je 56 - 63 cm (56-57 cm málé, 58-69 cm střední, 60-61 cm velké (optimální výška), 62-63 cm velmi velké).
VÁHA:
Průměrná váha
psů 50 kg,
fen 42 kg.
SRST:
Srst krátká, rovná, na pohmat hrubá. Zbarvení: černé se světle až tmavočerveně hnědým pálením. Přednost je dávána co nejtmavšímu a nejsytějšímu pálení.
CHARAKTER:
Rotvajler je klidný, vyrovnaný pes. Vyznačuje se oddaností, odvahou a odolností. Při dobrém vedení se lehce podrobuje výcviku.
PÉČE:
Nezbytně potřebuje každodenní fyzickou zátěž.

http://www.ceskatelevize.cz/program/porady/1095970013/foto/rotvajler19.jpghttp://www.ceskatelevize.cz/program/porady/1095970013/foto/rotvajler18.jpgObrázek “http://www.vycvik-psov.sk/data/foto/haf/rotvajler.jpg” nelze zobrazit, protože obsahuje chyby.Obrázek “http://www.zkozitenice.cz/img/psiamy/37.jpg” nelze zobrazit, protože obsahuje chyby.http://img182.imageshack.us/img182/1511/rotvajler5eb.pngObrázek “http://i3.tinypic.com/15gwh9f.jpg” nelze zobrazit, protože obsahuje chyby.http://www.epes.sk/images/436_2007071918.jpghttp://www.cokl.cz/public/Image/sekce-data-91/72bede2543aeded71002e6a8e89e7528.jpgObrázek “http://www.cz-pes.cz/inzerce/t2339111182110789.jpg” nelze zobrazit, protože obsahuje chyby.http://img180.imageshack.us/img180/8124/rot8so.pngObrázek “http://tn3-1.deviantart.com/fs11/300W/i/2006/188/e/8/Tired_ADHD_rottweiler_by_Timosetae.jpg” nelze zobrazit, protože obsahuje chyby.Obrázek “http://www.katastrofy.com/images/fotobanka/fauna/psi/rotvajler1_vnahled.jpg” nelze zobrazit, protože obsahuje chyby.http://i115.photobucket.com/albums/n283/beckynkab/Pejsci/rotvajler.jpg

Novofundlandský pes

24. dubna 2006 v 13:50 plemena psů

Novofundlandský pes (Newfoundland)

Novofundlandský pes je klidný a mírný pes, vyhlášený svou přátelskou povahou a láskou k lidem...

PŮVOD:
Předci novofundlandského psa pocházeli ze severo-východního pobřeží Kanady. Až do příchodu bílého muže, na ostrově New Foundland, se registrovali pouze černí psi-plavci. Psi tohoto plemene jsou obdařeni vynikající silou a vytrvalostí, jsou velice dobře přizpůsobeni pro život v klimatických oblastech s extrémními podmínkami. Novofundlandští psi mají srst vodě odolnou srst a blány mezi poduškami tlap - nádherní plavci a potápěči. Od počátku našého letopočtu je používali k záchraně tonoucích, vytahování rybářských sítí z vody i převážení nákladů. Novofundlanda vysoko ocenili mořeplavci i rybáři. Do Evropy se toto plemeno dostalo díky angličanům v 18.století a bylo trochu zdokonaleno. Bíle černý druh novofundlanda - landsir - se vede jako samostatné plemeno.
Tuzemský druh novofundlandského psa, je známý pod názvem "potápěč".
POPIS:
Jde o plemeno služebních psů, z řady dogovitých.
Velký a mohutný pes obdélníkového formátu. Masivní široká hlava s kratší hranatou čenichovou partií. Trup s velmi hlubokým hrudníkem, širokým, silným a rovným hřbetem. Bedra přiměřeně kulatá. Tlapy velké, sevřené, podobající se medvědím. Ocas dlouhý, tlustý, dosahuje k hleznům, na konci mírně zatočený, při pozornosti se zvedá.
VÝŠKA:
V kohoutku
u psů 71 cm a více,
u fen 66 cm a více.
VÁHA:
u psů 60-75 kg,
u fen 50-60 kg.
SRST:
Srst středně dlouhá, s hustou podsadou, rovná. Základ je měkký a hustý. Zbarvení černé nebo hnědé.
CHARAKTER:
Novofundland je klidný a mírný pes, vyhlášený svou přátelskou povahou a láskou k lidem, zvláště k dětem.
Bezproblémový ve vztahu ke zvířatům. Není agresivní, ale v případě ohrožení se však i on dovede důrazně bránit.


Obrázek “http://upload.wikimedia.org/wikipedia/commons/thumb/a/a5/Newfoundland_dog_Smoky.jpg/300px-Newfoundland_dog_Smoky.jpg” nelze zobrazit, protože obsahuje chyby.http://www.foundland.cz/foto/vozik/img_1853.jpgObrázek “http://www.novlenny.estranky.cz/archiv/iportret.jpg” nelze zobrazit, protože obsahuje chyby.Obrázek “http://www.dog-breeds-explained.info/images/newfoundland-puppy.jpg” nelze zobrazit, protože obsahuje chyby.

Německá doga

24. dubna 2006 v 13:45 | Feferonka |  plemena psů

Německá doga (Deutsche Dogge)

Německá doga (Deutsche Dogge) je ušlechtilý pes klidného a hrdého chování. Dogy bývají přátelské k lidem i ke zvířatům, pověstný je jejich výborný vztah k dětem. Ztělesňují v sobě ideální psí vlastnosti: fyzickou krásu s inteligenci, věrnost i odvahu.

PŮVOD:
Německá doga (Deutsche Dogge) je národní německé plemeno. Německé dogy pocházejí od dávnověkých moloských psů, kteří se dostali do Evropy v době vlády římského impéria, šířících se pro bojové a strážní služby. Ve středověku dogu používali k nahánění dobytka, pastvě býků, k lovu, ke štvanicím na divoká prasata i šelmy a hlavně na osobní ochranu. V 19.století se začalo s plemenným rozšiřováním tohoto psa. Plemeno se zformovalo křížením dogovitých psů ze severu a jihu Německa, možná jim byla přilita krev i grejchaundů. V roce 1863 na výstavě psů v Hamburku byly předvedeny dva druhy: ulmská a dánská doga, naposledy přiznány jako jedno plemeno. Standart a všeobecné označení byla vydána v roce 1876 u příležitosti výstavy psů v Berlíně.
POPIS:
Německá doga (Deutsche Dogge) je plemenem služebních psů.
Německá doga je nápadně velký, se silnou kostrou, přitom elegantní a ušlechtilý pes. Patří mezi nejsilnější psy. Hlava protáhlá a úzká, jemně modelovaná, tzv. "cihlového" tvaru. Dnes již pouze nekupírované uši vysoko nasazené, přiléhající k lícím, visící, namířené dopředu. Krk dlouhý, suchý, krásně zvednutý. Hřbet krátký, silný a rovný, hrudník klenutý až k loktům, oválný, hluboký. Bedra krátká, méně vypouklá. Holeně dlouhé, mírně nakloněné v postavení. Ocas je vysoko posazený, tlustý u kořene a postupně se zužující.
VÝŠKA:
Německá doga (Deutsche Dogge) má v kohoutku:
pes více než 80 cm,
pro feny více než 72 cm.
VÁHA:
Německá doga (Deutsche Dogge) 55 až 75 kg.
SRST:
Německá doga (Deutsche Dogge) má srst krátkou, přiléhající, lesklou a hustou.
Zbarvení je:
a). tygří,
b). plavá,
c). mramorová,
d). skvrnitá,
e). černá,
f). modrá.
CHARAKTER:
Německá doga (Deutsche Dogge) je ušlechtilý pes klidného a hrdého chování. Dogy bývají přátelské k lidem i ke zvířatům, pověstný je jejich výborný vztah k dětem. Ztělesňují v sobě ideální psí vlastnosti: fyzickou krásu s inteligenci, věrnost i odvahu. V rodině to je nadaný, věrný společník, oddaný svému pánu. Výborně se hodí k výcviku, strážné i hlídací služby. Chováme-li dogu v bytě, nutně si vyžaduje delší procházky. Plemeno se po dlouhou dobu nezměnilo.
Je to společenský, strážní pes a pes pro ochranu.
PÉČE:
Německá doga (Deutsche Dogge) potřebuje zajistit delší procházky a větší fyzickou zátěž.

Obrázek “http://www.chovpsu.cz/obrazky/plemena-psu/281/281-nahled.jpg” nelze zobrazit, protože obsahuje chyby.Obrázek “http://www.celysvet.cz/fotky/nemecka-doga_6.jpg” nelze zobrazit, protože obsahuje chyby.
Obrázek “http://www.celysvet.cz/stanice/obrazek/chovatelska-stanice-psu-nemecka-doga-rendog-1.jpg” nelze zobrazit, protože obsahuje chyby.http://vonwiederholz.wz.cz/01pic/01_vw04_big.jpg

Leonberger

22. dubna 2006 v 11:11 plemena psů

Leonberger

Leonberger je velice citlivý, tvrdé výchovy u něho vůbec není zapotřebí, vychovávejte ho raději harmonicky, i tak rychle přijde na to, co od něho chcete. Jako společník je příjemný a přátelský. Je také poslušný a nebojácný ve všech situacích života.

PŮVOD:
Leonberger vznikl na konci 30. a počátku 40. let 19. století, kdy městský radní Leonbergru, který se rozkládá blízko Stuttgartu, zkřížil fenku černého Newfoundlanda se psem z klášterní nemocnice St. Bernarda, který se jmenoval Berry. Později byl ještě přikřížený Pyrenejský horský pes. Výsledkem byli velmi velcí psi, převážně s dlouhou a bílou srstí. Essigovým cílem bylo vytvořit psa, který by měl vzhled vlka. Lev je totiž heraldickým či erbovním zvířetem města Leonberg. První psi, kteří byli skutečně nazvaní Leonbergři, se narodili v roce 1846 a měli v sobě zakomponovány ty nejlepší vlastnosti a kvality plemen, ze kterých pocházeli. Jen o nedlouho později byli tito psi po světě prodání jako charakteristické symboly města Leonbergu. Na konci 19. století byl Leonberger držený Baden-Wurttembergu, jako preferovaný farmářský pes. Jeho slídicí a ostatní schopnosti byly velice chváleny. V obou světových válkách a během chudého poválečného období se počty tohoto plemene velice zredukovaly. V současnosti je Leonberger vynikajícím rodinným psem, který s přehledem plní všechny požadavky moderního života.
POPIS:
Leonberger je slídící, rodinný a společenský pes.
Leonberger byl v závislosti na svém původním zaměření je velký, silný, svalnatý, navíc elegantní pes. Je charakteristický svojí vyváženou postavou a určitými klidem či tichostí, navíc s docela živým temperamentem. Zvláště psi jsou mohutní a silní. Výška v kohoutku je k délce jeho těla v poměru 9:10. Hloubka hrudníku tvoří téměř 50% jeho výšky v kohoutku. Hlavu má spíše hlubší, než širokou, a spíše podlouhlou, než zavalitou. Délka čenich je k délce jeho lebky v poměru 1:1.Kůži má všude dobře přiléhající a bez vrásek. Lebka je při pohledu z profilu a ze předu mírně klenutá. Stop je definovaný mírně, ale zato zřetelně. Nos má vždy černý. Čenich má dosti dlouhý, nikdy není zakončen do bodu, nosné most je stejně široký a velmi mírně klenutý, tzv. Římský nos. Rty má dobře přiléhající a černé, růžky rtů jsou uzavřené. Čelisti jsou silné. Líce jen mírně vyvinuté. Oči jsou světle hnědé nebo tmavě hnědé, středně velké, oválně tvarované, nejsou posazené hluboko, ani nevyčnívají, nejsou posazené ani blízko, ano daleko od sebe. Uši má vysoko posazené, svěšené, středně velké, jsou masité a visí blízko u hlavy. Krk je v mírném klenutí až ke kohoutku, je spíše dlouhý, než zavalitý, a je bez laloku. Kohoutek je zvláště u pasů dobře vyslovený. Záda má pevná, rovná a široká. Bedra jsou široká, silná a dobře svalnatá. Hruď má širokou a hlubokou, dosahuje přinejmenším k loktům, je spíše oválného tvaru. Břicho má jen mírně podkasané. Ocas je velmi dobře vybavený, v klidu visí přímo dolů, v pohybu je jen mírně zakřivený a pokud je to možné, neměl by být nošený nad linií zad. Končetiny jsou velmi silné, a to obzvláště u psů. Přední končetiny jsou rovné, paralelní a ne příliš blízko u sebe. Ramena má dlouhá, svažující se a dobře svalnatá. Lokty jsou blízko u těla. Spěnky má pevné, při pohledu z předu jsou rovné, při pohledu ze strany jsou téměř vertikální. Přední tlapky má rovná a zakulacené s těsnými a dobře klenutými prsty, a černými polštářky. Zadní končetiny jsou při pohledu zezadu jsou paralelní a nestojí příliš blízko u sebe. Hlezna i tlapky nejsou otočené dovnitř, ani ven. Stehna má dosti dlouhá a silně svalnatá. Zadní tlapky jsou rovně postavené a jen mírně podlouhlé, s klenutými prsty a černými polštářky. Chůze je dobře prodloužená, s dobrým pohonem od zadečku, při chůzi nebo klusu se při pohledu zepředu a zezadu končetiny pohybují rovně.
VÝŠKA:
Pes má v kohoutku 72 až 80 cm.
Fena má v kohoutku 65 až 75 cm.
VÁHA:
Leonberger váží v rozmezí 60 až 80 kg.
SRST:
Leonberger má středně měkkou nebo hrubou srst, dosti dlouhou a dobře přiléhající, nikdy rozdělenou, navzdory husté podsadě je linie celého těla dobře zřetelná. Srst je rovná, nepatrné zvlnění je povolené, na krku a na hrudi je především u psů zformovaná do hřívy. Na předních stranách končetina a na kalhotkách je srst viditelně zpeřená.
Zbarvení je lvově žluté, červené, načervenalo hnědé, také pískové (světle žluté, krémové), a všechny jejich kombinace, vždy s černou maskou. Černé konečky chlupů jsou povolené, černé zbarvení však nesmí být základním zbarvením psa.
CHARAKTER:
Leonberger je jako rodinný pes příjemným partnerem pro současné domovy a životní podmínky. Je významný pro svoji zřetelnou vlídnost a přátelskost k dětem. Není ani plachý, ani agresivní. Je velice citlivý, tvrdé výchovy tedy není vůbec zapotřebí, vychovávejte ho raději harmonicky, i tak rychle přijde na to, co od něho chcete. Jako společník je příjemný a přátelský. Je také poslušný a nebojácný ve všech situacích života.
Zde jsou zvláštní požadavek trvalého a ustáleného temperamentu:
1.)sebejistota a vznešená vyrovnanost,
2.)střední temperament, který zahrnuje hravost,
3.)ochota být poddajný,
4.)dobrá kapacita pro učení a pamatování,
5.)necitlivost ke hluku.
PÉČE:
Leonberger má srst, jenž vyžaduje pravidelně kartáčovat a česat. Ouška a zvukovod udržujte čisté. Mějte na paměti, že mladý Leonberger rychle roste, proto mu dopřávejte kvalitní stravu. Během svého mládí se také nesmí příliš unavit.

http://www.pups4sale.com.au/leonberger_pups_03a.jpg
http://www.gentlegiantsrescue.com/images/leonberger%201%20700%20clean.jpgObrázek “http://www.kennels.co.uk/images/W.Leonberger.jpg” nelze zobrazit, protože obsahuje chyby.Obrázek “http://www.twinfallsleonbergers.com/img/leo3.jpg” nelze zobrazit, protože obsahuje chyby.Obrázek “http://www.leonbergerdogs.co.uk/images/bear_24april05.gif” nelze zobrazit, protože obsahuje chyby.Obrázek “http://www.leonbergerclub.info/img/pages/svet1_2.jpg” nelze zobrazit, protože obsahuje chyby.Obrázek “http://www.vergleichen-und-sparen.de/images/Leonberger.jpg” nelze zobrazit, protože obsahuje chyby.Obrázek “http://www.dogbreedinfo.com/images16/LeonbergerKC3months.jpg” nelze zobrazit, protože obsahuje chyby.http://upload.wikimedia.org/wikipedia/commons/thumb/4/4a/Leonberger.jpg/450px-Leonberger.jpgObrázek “http://www1.istockphoto.com/file_thumbview_approve/937534/2/istockphoto_937534_leonberger.jpg” nelze zobrazit, protože obsahuje chyby.
leonbergerObrázek “http://www.animals-express.com/upl/i122.jpg” nelze zobrazit, protože obsahuje chyby.Obrázek “http://www.slosar.sk/leonberger/leonberger-akim-08.jpg” nelze zobrazit, protože obsahuje chyby.http://www.alvas.ru/Foto/Leonberger_14.jpg

Knírač velký

22. dubna 2006 v 11:07 plemena psů

Knírač velký (Riesenschnauzer)

Velký knírač se používá pro lov nebo jako odvážný a spolehlivý služební pes.

PŮVOD:
Plemeno, známé od středověku, bylo vyšlechtěno v Německu. Tito drsnosrští pastevečtí psi různých forem se vyskytovali po celé Evropě. Předpokládá se, že předkem velkého knírače byl velký drsnosrstý pinč, rozšířený v oblasti Mnichova. Drsnosrstý knírač byl také nazýván ruský nebo medvědí knírač (původ z ruských plemen není prokázán). Konečnou podobu plemeno dostalo plánovitým křížením s drobnějšími formami kníračů. Poprvé bylo představeno na mnichovské výstavě v roce 1909. Roku 1925 bylo začleněno do skupiny pracovních psů.
POPIS:
Jde o plemeno pracovních psů. Velký knírač je největší formou knírače (střední knírač je mittelschnauzer a malý je zwergschnauzer). Pes silné konstituce, téměř hranatého tvaru. Hlava je masivní, pravoúhlého tvaru. Přechod od čela k čenichu je povlovný. Čenich je mohutný, oblý, nos černý. Uši vysoko nasazené (často se kupírují). Krk suchý, svalnatý, vysoko vzpřímený. Hrudník mohutný, oválného tvaru. Hřbet rovný, bedra krátká, záď lehce klesá. Ocas je nesený vzhůru. Tlapy jsou krátké, oblé, sevřené.
VÝŠKA:
Kohoutková výška
psů 65-70 cm (ideal 68,5 cm),
fen 60-65 cm (ideal 63,5 cm).
VÁHA:
32-35 kg
SRST:
Srst hrubá, drátovitá. Na čenichu je výrazný knír, vousy a husté obočí. Zbarvení: jednobarevné černé nebo "pepř a sůl".
CHARAKTER:
Velký knírač se používá pro lov nebo jako odvážný a spolehlivý služební pes. K cizím lidem má ostražitý a nedůvěřivý vztah. Snadno se podrobuje výcviku, je aktivní a poslušný. Je mu vlastní hravost, vždy se shodne s dětmi.
PÉČE:
Vyžaduje velkou fyzickou zátěž a dlouhé procházky. Srst je potřeba denně čistit drátěným kartáčem, rozčesávat vousy a obočí a dvakrát ročně trimovat.


Obrázek “http://www.cvicak-cb.com/cejna.jpg” nelze zobrazit, protože obsahuje chyby.
Obrázek “http://www.goldestdanubius.wz.cz/foto/titul.jpg” nelze zobrazit, protože obsahuje chyby.Obrázek “http://www.black-baroo.cz/obrazky/uvod-natty-oscar.gif” nelze zobrazit, protože obsahuje chyby.

Knírač malý

22. dubna 2006 v 11:03 plemena psů

Knírač malý (Zwergschnauzer, Miniature Schnauzer)

Malý knírač vyniká dobrým zdravím a dožívá se vysokého věku.

PŮVOD:
Knírač malý byl vyšlechtěn v Německu selektivní cestou mittelschnauzera a křížením s affen-pinčem a jinými miniaturními pinči. Existuje názor, že to mohli být i trpasličí špicové nebo foxteriéři. Plemeno se šíří od 19.století z Německa, a v roce 1928 bylo dovezeno do Velké Británie, v současné době je malý knírač oblíben na celém světě.
POPIS:
Jde o plemeno služebních psů. Druhé jméno - trpasličí, neboli miniaturní knírač.
Nadání trpasličího knírače - loví krysy, má jemné smysly a bleskové reakce.
Knírač malý je menší kopie mittelschnauzera , rozdíl ve velikosti - 10 cm. Pes je pevné postavy, silný, svalnatý, čtvercového formátu. Hlava je protáhlá, přechod mezi čelem a čumákem je zřetelně zvýrazněn. Čumák je vydatný se silnými čelistmi. Hrudník není příliš široký, záda jsou silná, bedra svalnatá. Uši jsou visící, přilehlé na chrupavkách, namířené dopředu. Ve Velké Británii přijali ponechat je v přirozeném stavu, v USA - se kupírují. Ocas je vysoko nasazený.
VÝŠKA:
V kohoutku 30,5-35,5 cm.
VÁHA:
4,5-7 kg
SRST:
Srst je hrubá, na hlavě (obočí, vousy na bradě, knír) a nohách je delší, přepychová srst. Zbarvení: čistě černé nebo stříbřitě černý, "pepř a sůl", bílé. Péče o srst vyžaduje pozornost - jednou týdně vyčesávat kartáčem a dvakrát do roka vyžaduje trimování (vyškubávání staré srsti).
CHARAKTER:
Knírač malý je chytrý, společenský pes, hezky se chová k dětem. Ani agresivita, ani plachost mu nejsou vlastní, avšak na jakýkoliv podezřelý zvuk se bude ozývat zapáleným štěkotem.
PÉČE:
Nevyžaduje žádnou zvláštní péči, kromě výše uvedeného.

http://www.cokl.cz/public/Image/sekce-data-74/von2yrs5.jpghttp://www.psiskolafalco.web3.cz/GImages/Gal234.jpgObrázek “http://zvirata.extrainzerce.cz/foto/inzerce/11960_1n.jpg” nelze zobrazit, protože obsahuje chyby.Obrázek “http://www.zgipova.com/obry/tomik/tomik.jpg” nelze zobrazit, protože obsahuje chyby.Obrázek “http://www.cz-pes.cz/atlas/maly-knirac/knirac-02.jpg” nelze zobrazit, protože obsahuje chyby.http://www.kennels.cz/image_show.php?image_id=1Obrázek “http://www.infoschnauzer.com/images/Yeager_chov.jpg” nelze zobrazit, protože obsahuje chyby.Obrázek “http://www.schnauzer.cz/kpes/edmund_dantes.jpg” nelze zobrazit, protože obsahuje chyby.Obrázek “http://www.vaspes.estranky.cz/archiv/iobrazek/602” nelze zobrazit, protože obsahuje chyby.Obrázek “http://www.efauna.cz/pes/fotografie/knirac_maly.jpg” nelze zobrazit, protože obsahuje chyby.

Dobrman

22. dubna 2006 v 10:59 plemena psů

Dobrman (Dobermann, Doberman)

Dobrman je populární plemeno vynikajících hlídačů a obranářů.

PŮVOD:
Plemeno bylo vyšlechtěno v Německu, ve městě Anolda, v durynské oblasti na konci 19. století. O jeho vyšlechtění se zasloužil L. Doberman, výběrčí daní a majitel útulku pro psy. Projezdil celou zemi a hledal vhodné psy pro křížení, aby vyšlechtil vhodné plemeno hlídačů a obranářů. To se mu za pomoci přátel podařilo. Jako základ byl vzat agresivní a ostražitý Německý pinč a k němu byla přidána krev Rotvailera, možná i Manchesterského teriéra, a také možná Anglického chrta. Během krátké doby se mu podařilo vyšlechtit psa podle svých představ.
POPIS:
Plemeno služební. Druhý název je Dobrman Pinscher. Plemeno Dobrmana je příhodné pro policejní, hlídací a vojenskou službu. Do jiných států byl Dobrman přivezen v rokce 1902.
Pes je kompaktní, silný, svalnatý, dobrý hlídač i útočník. Hlava je dlouhá s plochým temenem. Linie temena a nosu je ve stejné úrovni. U černo-pálených psů bývá čenich černý, u ostatních je v tónu barvy srsti. Hruď je mohutná, čtvercovitě vyvinutá, svalnatá, břicho je vtažené, záda přímá. Tlapy mohutné, kompaktní, paralelně postavené. Ocas je nasazen v úrovni hřbetu. Dobrman je populární plemeno.
VÝŠKA:
Pes má v kohoutku 68 až 72 cm.
Fena má v kohoutku 63 až 68 cm.
VÁHA:
U psů 40 až 45 kg.
U fen 32 až 35 kg.
SRST:
Srst je krátká, hladká, tvrdá, těsně přiléhající k tělu. Barevné variety: černá, hnědá, modrá, plavá s rezavými odznaky nad očima, na nose, hrdle a ocase.
CHARAKTER:
Vyniká ostražitostí a nebojácností, je vynikající hlídač a obranář. Založením je Dobrman mírumilovný, přátelský, v rodině velmi přítulný a milující děti. Přilne však jen ke členům rodiny svého pána.
PÉČE:
Krátká srst potřebuje jen minimální péči, ale problematický je chov Dobrmanů v chladném prostředí, je nutné jej držet v teple a v suchu.


Obrázek “http://www.cz-pes.cz/atlas/dobrman/dobrman1.jpg” nelze zobrazit, protože obsahuje chyby.http://www.zko-sadska.cz/Fotkypsu/Erman%20Jumper/Erman%20Jumper.jpgObrázek “http://www.cz-pes.cz/atlas/dobrman/dobrman2.jpg” nelze zobrazit, protože obsahuje chyby.http://www.veterina-info.cz/images/advertin/010093060401191132.jpghttp://www.lozteplice.cz/fototisk/Jeff12.jpgObrázek “http://upload.wikimedia.org/wikipedia/commons/thumb/7/7a/European_Dobermann.jpg/300px-European_Dobermann.jpg” nelze zobrazit, protože obsahuje chyby.http://www.ceskatelevize.cz/program/porady/1095970013/foto/DOBRMAN2.jpghttp://www.kocky-online.cz/gallery/d/9472-3/dobrman_alex.jpghttp://www.zkozitenice.cz/img/psiamy/22.jpghttp://eostrava.cz/katalog/loga/3029_big.pngObrázek “http://www.dobrmandaimon.com/img/1+.jpg” nelze zobrazit, protože obsahuje chyby.Obrázek “http://stenatahalitpasa.wbs.cz/P1016493.jpg” nelze zobrazit, protože obsahuje chyby.

Bordeauxská doga

22. dubna 2006 v 10:57 | Feferonka |  plemena psů

Bordeauxská doga (Dogue de Bordeaux)

Bordeauxská doga se ve zkušených rukách jeví jako oddaný společník. Chová se přívětivě, svého pána i jeho děti zbožňuje.

PŮVOD:
Bordeauxská doga je molossoidní pes, snad keltského původu, známý již ve starém Řecku a starověkém Římě, kde tito psi zápasili s gladiátory. Ve středověku byl chován v okolí Bordeaux, coby řeznický pes, používaný též při zápasech s velkými šelmami a psy, ale také k pastvě býků. Byl známý jako hrozivý hlídač. Na území Francie byl zavezen římskými legionáři. Ve středověku tito psi sloužili jako pastýři skotu, byli využíváni k hlídání zámků a farem a při honech na kance, medvědy a vlky. V době britské nadvlády v Bordeaux se křížili s Anglickými mastify a možná i s Anglickými buldoky, výsledkem čehož vznikla současná Bordeauxská doga. Po Velké francouzské revoluci se na území města Bordeaux těchto pejsků zachránilo jen velice málo. Jejich cílevědomý chov začíná v 80. letech 19. století, plemeno bylo přiznáno a označeno v roce 1863.
POPIS:
Bordeauxská doga je silný a mohutný pes dogovitého typu, ne příliš vysoký, avšak harmonického vzezření. Výška v kohoutku je 58 až 68 cm, váha více než 40 kg u fen, u psů od 50 kg. Tělo je dobře stavěné, svalnaté. Velmi mohutná hranatá hlava, se zkrácenou čenichovou partií, je pokrytá symetrickými vráskami. Přechod od čela ke krátkému čumáku je zřetelný. Má mimořádně silné žvýkací svaly a čelisti. Krk je mohutný, s mnohočetnými vráskami. Menší visící uši přiléhají k lícím. Ocas velmi silný, v klidu svislý, dosahuje ke kloubům, při vzrušení se zvedá. Končetiny jsou rovné, svalnaté, s odpovídajícími tlapami. Na čumáku může být černá nebo hnědá maska, zbarvení závisí na pigmentaci čenichu, nosu a očí (černé nebo při hnědé masce - světlé). Zbarvení je obvykle jednobarevné červené a její barevné odstíny. Přípustná, leč nežádoucí, je bílé zbarvení na hrudi a na prvních článcích prstů. Srst je jemná a krátká, měkká.
VÝŠKA:
Pes má v kohoutku 60 až 68 cm.
Fena má v kohoutku 58 až 66 cm.
VÁHA:
Psi mají hmotnost vyšší, než 50 kg.
Feny mají hmotnost vyšší, než 45 kg.
SRST:
Bordeauxská doga má jemnou, krátkou a měkkou srst. Zbarvení je obvykle jednobarevné červené a její barevné odstíny. Přípustná, leč nežádoucí, je bílé zbarvení na hrudi a na prvních článcích prstů.
CHARAKTER:
Bordeauxská doga potřebuje již od útlého věku pravidelnou výchovu a výcvik. Ve zkušených rukách se jeví jako oddaný společník, chová se přívětivě, svého pána i jeho děti zbožňuje.

http://www.cokl.cz/public/Image/sekce-data-60/8099034233178l.JPGObrázek “http://www.i-minerva.cz/obr/SP/2003/11/_str20.jpg” nelze zobrazit, protože obsahuje chyby.Obrázek “http://www.boxer.cz/fcidve/dogoviti/dogoviti/destiny.jpg” nelze zobrazit, protože obsahuje chyby.Obrázek “http://www.chovpsu.cz/obrazky/plemena-psu/91/91-nahled.jpg” nelze zobrazit, protože obsahuje chyby.

Argentinská doga

15. dubna 2006 v 19:58 plemena psů

Argentinská doga (Dogo Argentino)

Argentinská doga je středně velký pes atraktivního vzhledu.

PŮVOD:
Toto plemeno bylo vyšlechtěno počátkem dvacátých let 20. století Antoniem Norisem Martinesem. Cestou křížením starých bojových psů z Cordoby (oblast ve Španělsku), Německé dogy (po ní získal vysoký vzrůst), Španělského mastina, velkého Pyrenejského mastina (od něho má bílou barvu), Irského vlkodava (rychlost), Anglický bulldoka, Boxera, Bullteriéra, Čistokrevního psi-pointera (citlivý nos a rychlost) i Bordeauxských dog (mohutnost a statečnost), plemeno získalo harmonické rysy svých předků. Předurčení Argentinského mastifa je hon ve smečce na velkou zvěř: divoké kance, jaguáry nebo pumu. Tito psi jsou přizpůsobeni k pronásledování zvěře, setkat se s nimi v boji a zvítězit.
POPIS:
Výška v kohoutku je 60 až 68 cm, váha 40 až 60 kg. Pes je atletické postavy s masitou lebkou, mohutnými čelistmi a silným čumákem. Srst je krátká, hladká, měkká a dlouhá zhruba 1,5 - 2 cm, plošně přiléhající k tělu, musí se lesknout.
VÝŠKA:
Pes má v kohoutku 62 až 68 cm.
Fena má v kohoutku 60 až 65 cm.
VÁHA:
Pes váží 45 až 60 kg.
Fena váží 40 až 45 kg.
SRST:
Argentinská doga má krátkou, hladkou, měkkou a dlouhou zhruba 1,5 - 2 cm, plošně přiléhající k tělu srst, musí se lesknout. Barva: čistě bílá, kolem oka je barevná skvrna černé nebo tmavé barvy přípustná-nesmí přesahovat více než 10% plochy hlavy. Více než jedna barevná skvrna na hlavě je diskvalifikující vadou.
CHARAKTER:
V celém světě je Argentinská doga vyhlášena jako dokonalý pes pro ochranu a strážní službu. Je velmi inteligentní, je však nutné ho vychovat. To je to nejdůležitější. Pak může být domácí mazlíček, nebo ostražitý hlídač nebo vytrvalý sportovec.

http://www.cokl.cz/public/Image/sekce-data-57/3fdf18f70c7e0c04ce750c6b8fb399ed.jpghttp://www.cokl.cz/public/Image/sekce-data-57/argentine_dogo_02.jpgObrázek “http://img.radio.cz/pictures/zvirata/argentinska-dogax.jpg” nelze zobrazit, protože obsahuje chyby.
Obrázek “http://www.cz-pes.cz/atlas/dogo-argentino/dogo-argentino-02.jpg” nelze zobrazit, protože obsahuje chyby.Obrázek “http://www.cz-pes.cz/atlas/dogo-argentino/dogo-argentino-01.jpg” nelze zobrazit, protože obsahuje chyby.http://www.zvero.net/zvero/images/stories/atlas/argentinskadoga.jpgObrázek “http://www.ifauna.cz/clanky/foto/04/15-24-do.jpg” nelze zobrazit, protože obsahuje chyby.Obrázek “http://www.slando.cz/photos/live/58/550158_1_F.jpg” nelze zobrazit, protože obsahuje chyby.

Anglický mastif

15. dubna 2006 v 18:52 plemena psů

Anglický mastif (English Mastiff)

Mastifa se doporučuje chovat v prostorných podmínkách…

PŮVOD:
Dávnověké plemeno dogovitých psů. Mohutné Moloské dogy dle dobových pramenů zápasily již v období starověkého Říma v arénách s gladiátory, lvy, tygry a medvědy. Doprovázely také římské legie během jejich dlouhých pochodů. Mastifové se využívali pro ochranu domu, dvora a zvířat chovatele, a ve středověku pro lov velké zvěře. Předci Mastifa působili pravděpodobně již za doby Julia Césara v Bretani, avšak prokazatelný důkaz nám o tom chybí. Po druhé světové válce bylo toto plemeno ve Velké Británii na hranici vyhynutí. V dnešní době vidíme Mastifa velmi zřídka, a to především v USA a Velké Británii.

POPIS:
Jde o plemeno služebních psů. Jako druhé označení se používá "anglický mastif".
V jeho vzhledu převažuje úměrnost a mohutná stavba těla. Je to velký a těžký pes, je to nejtěžší plemeno světa, jedinci váží kolem 150 až 160 kg. Tělo je masivní, přiměřeně rostlé. Hlava větší, široká, kvadratická, velmi hluboká, s kratším čenichem. Na čele se zřídka tvoří vrásky. Na krátké hlave dominuje černá maska. Uši jsou delší, přiléhající k lícím, visící. Hřbet a břicho široké, hrudník hluboký, svaly silné. Končetiny jsou svalnaté, se silnými kostmi a sevřenými prsty. Ocas vysoko nasazený, dosahující k hleznům, nesmí být nesen nad horizontální linií.
VÝŠKA:
V kohoutku
u psů více než 76 cm,
pro feny více než 70 cm.
VÁHA:
Více než 70 kg. (standadt FCI váhu neuvádí).
SRST:
Srst je krátká a přiléhavá, s měkkým podsrstím, meruňkové, stříbřité, žluté, žlutě žíhané barvě, meruňkově žíhané barvy. Maska a uši jsou černé.
CHARAKTER:
Velmi klidný, nevzrušivý a sebejistý pes. Skoro nic ho nevyvede z míry. Je dobrý a oddaný svému panu pes. Má rád společnost. Je to spolehlivý hlídač. Velmi málo štěká. Poslušný a inteligentní.
PÉČE:
Mastifa se doporučuje chovat v prostorných podmínkách. Nejlépe se bude cítit tam, kde bude pohodlí a opravdu dostatek místa. Dospělý mastif má střední potřebu pohybu. Stačí několik krátkých procházek denně a několi procházek bez vodítka týdně. Pro velké rozměry mohou u Mastifa vznikat záněty kosterní soustavy. Proto zdraví svého chovance pozorně sledujte. V období vývoje se nesmí příliš unavovat, aby nedošlo k poškození kostí a salů.
Není příliš náročný.

Obrázek “http://www.vodnar.wz.cz/images/psi/fena_index.jpg” nelze zobrazit, protože obsahuje chyby.Obrázek “http://upload.wikimedia.org/wikipedia/commons/thumb/c/c1/Mastiff_2.jpg/300px-Mastiff_2.jpg” nelze zobrazit, protože obsahuje chyby.http://www.cokl.cz/public/Image/sekce-data-55/img_0051.JPG

Obrázek “http://www.moloss.cz/foto/em1.jpg” nelze zobrazit, protože obsahuje chyby.

Anglický buldok

15. dubna 2006 v 18:48 plemena psů

Anglický buldok (English Bulldog)

Anglický buldok je ztělesněním živosti, síly a odhodlání. Je to chytrý, pohotový, smělý, spolehlivý, odvážný a inteligentní pes, který velmi miluje děti. Jeho prameny vedou až k Moloským dogám, bojovým plemenům, žijícím ve starých Aténách.


PŮVOD:
Pojmenování Bulldog se přeneslo z anglického jako "býčí pes". Prameny plemene vedou k Moloským dogám, bojovým plemenům žijícím ve starých Aténách. Ve středověké Anglii byli předkové buldoků používáni pro hon na silná zvířata. Začátkem 18. století se tito psi zúčastňovali "býčích zápasů", avšak v roce 1835 byly býčí zápasy zakázány. Jakýsi Bill Georgie pokračoval ve šlechtění buldoků a předělal původně bojového psa na spolehlivého společníka i dobrého přítele.
Plemeno bylo oficiálně uznáno koncem 19. století ve Velké Británii, začátkem 20. století i v USA. V roce 1875 byl otevřen první "Klub milovníků anglických buldogů". V ČR se toto plemeno objevilo v 80. letech 20.století a ihned se stalo velice populárním.
POPIS:
Tento pes je hladkosrstý, robustní, silný, střední velikosti. Výška v kohoutku je 38 až 40 cm, váha 22,7 až 25 kg. Hlava je mohutná, s krátkým, připlácnutým čumákem. Čenich je malý, zvednutý nahoru. Uši jsou malinké, tenké, stojaté, ve tvaru "růže". Ocas u tohoto plemene psů je krátký, není delší jak 8 cm. Pes je poměrně tlustý, s hladkou, krátkou srstí. Nohy jsou krátké a tlapky velké se silnými prsty. Buldoci se bohužel nevyznačují dlouhověkostí.
Barva je souvislá, zlatě-kaštanová, rezavá, hnědě-žlutá, tygří nebo bílá.
VÝŠKA:
V kohoutku má 38 až 40 cm.
VÁHA:
Pes váží do 25 kg.
Fena váží do 22,7 kg.
SRST:
Je krátká a hladká a proto vypadá (ale pouze vypadá) hrubá.
CHARAKTER:
Anglický buldok je ztělesněním živosti, síly a odhodlání. Je to chytrý, pohotový, smělý, loyajální, spolehlivý, odvážný a inteligentní pes, který velmi miluje děti. Svým vzhledem působí divokým dojmem, má však od přírody laskavou povahu. Vyniká dobráckým a přátelským charakterem.

http://www.cokl.cz/public/Image/sekce-data-53/6463293963995l.JPGhttp://www.pet-market.cz/images/foto/Anglick%C3%BD%20buldog.jpgObrázek “http://www.bulmops.sk/uvod.jpg” nelze zobrazit, protože obsahuje chyby.http://www.milacikovia.sk/galeria/plemena/full_47_2.jpghttp://www.ceskatelevize.cz/program/porady/1095970013/foto/buldog2.jpgObrázek “http://www.pejsek.cz/texty/img/text246-1.JPG” nelze zobrazit, protože obsahuje chyby.Obrázek “http://www.bulldogclub.cz/images/psi/pavlikovi_pes3_1.JPG” nelze zobrazit, protože obsahuje chyby.

Briard

13. dubna 2006 v 19:35 plemena psů

Briard (Berger de Brie)

Briard je velký, mohutný a silný pes, vyniká inteligencí a chutí do práce. Miláček rodiny s dobrosrdečným a radostným charakterem pro život.

PŮVOD:
Osrstěná čenichová partie briarda prozrazuje, že jeho předkové patřili k asijským ovčáckým psům. I když podle dochovaných vyobrazení se podobní psi ve Francii vyskytovali už ve 14. století. K vydělení dlouhosrstých ovčáckých psů, coby samostatné skupiny, došlo až na výstavě v Paříži v roce 1896, zároveň s jejich označením "Berger de Brie" , tedy "ovčák z kraje Brie". V druhé polovině 18. století byli briardi dovezeni do střední Ameriky, ale až v roce 1922 byli první jedinci oficiálně zaregistrování. V roce 1928 vznikl "Klub milovníků briardů".
POPIS:
Velký, mohutný a silný pes obdélníkového tvaru. Výška v kohoutku u psa je 62 až 68 cm, u feny 56 až 64 cm, hmotnost 34 kg. Hlava je silná, čumák přiměřeně dlouhý, nepříliš úzký, není špičatý. Srst nápadně dlouhá a drsná (tzv. kozí) pokrývá celé tělo včetně oblasti čumáku, vousů i obočí, které visí nad očima. Čenich nosu je černý, je však závislý na zbarvení srsti. Uši jsou postavené vysoko, je vhodné je kupírovat. Hruď je hluboká,široce rozvinutá. Ocas dlouhý, zavěšený dolů, na konci tvoří háček, nenaklání se na stranu. Barva: všechny jednotné barvy kromě bílé, kaštanové a mahagonové. Přednost se dává tmavším barvám. Nejčastěji se briardi vyskytují v barvě černé a plavé.
VÝŠKA:
Pes má v kohoutku 62 až 68 cm.
Fena má v kohoutku 56 až 64 cm.
VÁHA:
Kolem 34 kg.
SRST:
Dlouhá a drsná.
CHARAKTER:
Energický pracovní pes. Vyniká inteligencí, učenlivostí a chutí do práce. Navenek působí dojmem ostrého psa, k cizím lidem je nedůvěřivý, k vetřelcům nekompromisní, uvnitř své rodiny i k dětem je však láskyplný a něžný. Je to miláček rodiny s dobrosrdečným a radostným charakterem pro život. Lehko se cvičí. S úspěchem se setkává i na výstavách a v soutěžích služebních psů.

http://www.ahomls.com/images%5Cbriard.JPGObrázek “http://briard.wz.cz/img/briard.jpg” nelze zobrazit, protože obsahuje chyby.Obrázek “http://www.seefido.com/assets/images/Briard_Dog.jpg” nelze zobrazit, protože obsahuje chyby.Obrázek “http://www.seefido.com/assets/images/briard.jpg” nelze zobrazit, protože obsahuje chyby.Obrázek “http://www.tierpalast.de/rassehunde/briard_marianne_happel_welpe.jpg” nelze zobrazit, protože obsahuje chyby.Obrázek “http://www.briard.ws/01-02.jpg” nelze zobrazit, protože obsahuje chyby.http://www.briardclub.orlice.cz/images/galerie/cizina/charonegasaron.jpgObrázek “http://www.zooland.ro/admin/_files/newsannounce/briard01.jpg” nelze zobrazit, protože obsahuje chyby.http://fefi.wz.cz/obr/briard.jpgObrázek “http://www.cokl.cz/cacheImage/sekce-data-19.briard-293-80-c160xc160.jpg” nelze zobrazit, protože obsahuje chyby.Obrázek “http://www.briards-aus-hesel.de/bilder/lotteabby05mrzschnee.JPG” nelze zobrazit, protože obsahuje chyby.Obrázek “http://www.dogsindepth.com/herding_dog_breeds/images/briard_h03.jpg” nelze zobrazit, protože obsahuje chyby.Obrázek “http://www.briard-association.co.uk/William.jpg” nelze zobrazit, protože obsahuje chyby.

Belgický ovčák

13. dubna 2006 v 19:32 plemena psů

Belgický ovčák - Malinois (Chien de Berger Belge - Malinois)

Belgický ovčák - Malinois představuje různorodost belgických ovčáků s krátkou srstí. Je to klidný, avšak vytrvalý pes.

PŮVOD:
Belgický ovčák - Malinois je známý již ze středověku. Malinois představuje různorodost belgických ovčáků s krátkou srstí. Velice úspěšný je na farmách se skotem, kde ovce hlídá a zahání. Je to ostražitý hlídač a oddaný služební pes. Plemeno bylo vyšlechtěno v 19.století.
POPIS:
Belgický ovčák - Malinois je plemeno služebních psů. Druhé označení se užívá - belgický malinois.
Malinois je pes vodič, který se velmi lehce pohybuje. Není ani robustní, ani dlouhán. Tělo má silné, svalnaté, čtvercového formátu. Hlava postavena vysoko. Uši vztyčené, vysoko nasazené, trojúhelníkové.
VÝŠKA:
V kohoutku je 61 až 66 cm (- 2 cm, + 4 cm).
VÁHA:
Asi 28 kg.
SRST:
Srst je krátká, hustá, přiléhající, s hustým, hedvábným podsrstím. Na zádech výčesky. Ocas hedvábný, tlustý. Zbarvení: plavý s černými špičkami uší a s černou maskou.
CHARAKTER:
Belgický ovčák - Malinois je klidný, vytrvalý pes s vyrovnaným charakterem. Pro chov mu vyhovují i domácí podmínky.
PÉČE:
Nevyžaduje žádnou zvláštní péči.

http://www.savagemoravia.com/cabor/IMGP3887.jpgObrázek “http://www.kchbo.com/static/obrazky/gradult2.jpg” nelze zobrazit, protože obsahuje chyby.Obrázek “http://casopis.planetazvirat.cz/foto/060701-belgicky-ovcak-tervueren-01.jpg” nelze zobrazit, protože obsahuje chyby.http://www.savagemoravia.com/ramy/brita1.gifObrázek “http://www.cz-pes.cz/katalog/img/t21521182526956.jpg” nelze zobrazit, protože obsahuje chyby.Obrázek “http://www.pejsek.cz/texty/img/text672.jpg” nelze zobrazit, protože obsahuje chyby.Obrázek “http://www.aranal.cz/fotaansy_soubory/image004.jpg” nelze zobrazit, protože obsahuje chyby.
Obrázek “http://zvirata.euinzerce.cz/elektro/2007_03_25_18_19_18_Prodam_stenata_nemeckeho_ovcaka!.gif” nelze zobrazit, protože obsahuje chyby.Obrázek “http://www.aranal.cz/fotaansy_soubory/image004.jpg” nelze zobrazit, protože obsahuje chyby.

Ardenský bouvier

13. dubna 2006 v 19:29 | Feferonka |  plemena psů

Ardenský bouvier (Bouvier de Ardennes)

Starodávné belgické plemeno pastýřských psů. Je to přítulný pejsek.

PŮVOD:
Starodávné belgické plemeno pastýřských psů. Patří mezi vzácná plemena a v jeho vlasti mu dokonce hrozí vymizení. Předci Ardenského bouviera dali základ takovým plemenům, jako je Flamendský bouvier, ale také bouvier Rulera, Mormana a Pare (nyní již zaniklé). Bouvier je plemeno určené pro pastevectví a hlídání krav.
POPIS:
Pes je střední výšky a vypadá trochu přízemní. Rozměry se vyskytují v široké škále, nevelké druhy mohou mít výšku v kohoutku do 61 cm, váhu okolo 26 kg. Hlava je o nemnoho větší v poměru k tělu. Uši jsou velké a špičaté, vždy postavené směrem nahoru. Uši i ocas se nekupírují. Přední končetiny jsou rovné, zadní s malými zřetelnými úhly ve skloubení. Srst je střední délky
VÝŠKA:
V kohoutku kolem 60 cm.
VÁHA:
Kolem 25 kg.
SRST:
Středně dlouhá.
CHARAKTER:
Je přítulný ke všem členům rodiny, ale k cizím je nedůvěřivý. Vyžaduje pravidelnou fyzickou námahu (zátěž).
PÉČE:
Zvláštní péči nevyžaduje.


http://www.cokl.cz/cacheImage/sekce-data-4.ardensky_bouvier-2-80-c160xc160.jpghttp://www.cokl.cz/public/Image/sekce-data-4/bouvier_ard5.jpghttp://www.cokl.cz/public/Image/sekce-data-4/bouv.jpg

Kolie krátkosrstá

13. dubna 2006 v 19:27 | Feferonka |  plemena psů

Kolie krátkosrstá (Collie Smooth)

Vyhovující pes do rodiny s dětmi, snášenlivý, oddaný, věrný. Velmi lehce se cvičí.

PŮVOD:
Pojmenování plemene pochází od skotské ovce (colley), jejichž stáda ochraňovalo. I když se domníváme, že plemeno je skotské, bylo před 400 lety dovezeno do Skotska ze Španělska. Na formování plemene se pravděpodobně podíleli irští setři a psovití chrti. Mimo všeobecně známé dlouhosrsté kolie existuje i krátkosrstý druh, který se odlišuje krátkou, drsnou a hrubou srstí.
POPIS:
Je plemeno služebních psů. Druhé označení je skotský ovčácký pes.
Je to ideál krásy. Fyzická stavba je založena na fyzické síle a aktivitě, bez nemotornosti a jakéhokoliv náznaku hrubosti. Tělo je vzhledem k výšce v kohoutku poněkud delšího rozměru, záda jsou silná, žebra zaoblená, hrudní část je hluboká a za lopatkami vcelku široká. Lokty směřují vždy dozadu, nikdy dovnitř ani ven. Kosti jsou kulaté a vcelku pevné.Hlava je dlouhá, úzká, suchá, klínovitého tvaru. Čenich nosu je u všech zbarvení černý. Uši jsou vysoko posazené, trojúhelníkové, ze 2/3 od základu stojaté, jejich konce spuštěné. Krk je dlouhý, bez známek zatížení. Hrudník je hluboký. Břicho vtažené. Srst dlouhá, místy vlnitá, s hustým podsrstím. Na tvářích a zadních stranách stehen vytváří výčesky, v kohoutku hřívu. Zbarvení je rezavé s bílým, černé s pálením s bílým, mramorově modré, modré.
VÝŠKA:
Pes má v kohoutku 56 až 61 cm.
Fenka má v kohoutku 51-56 cm.
VÁHA:
V rozmezí 20 až 30 kg.
SRST:
Srst je krátká, hrubá, drsná, s hustým podsrstím. Na tvářích a zadních stranách stehen vytváří výčesky. Zbarvení je rezavé s bílým, černé s pálením s bílým, mramorově modré, modré. Srst se nestříhá, jen se vyčesává.

CHARAKTER:
Dobrý a chytrý pes. Vyhovující pes do rodiny s dětmi, snášenlivý, oddaný, věrný, lehce se cvičící. Kolie je silný živý pes. Je velice oblíbená, o čemž svědčí i mnohodílný americký seriálový film "Lessie" (i když v roli skotského ovčáckého psa zde vystupoval pes s přezdívkou Leddi).
PÉČE:
Nepotřebuje velkou péči.

Obrázek “http://www.boxer.cz/fcijedna/kolie/kolie/betonmenirreterrit.jpg” nelze zobrazit, protože obsahuje chyby.Obrázek “http://www.boxer.cz/fcijedna/kolie/kolie/buddylouka.jpg” nelze zobrazit, protože obsahuje chyby.http://www.collie-smooth.com/obrazky/odie1v.jpgObrázek “http://www.e-pes.sk/clen/1018/pes-zivot-1182440181.jpg” nelze zobrazit, protože obsahuje chyby.Obrázek “http://www.collie-sheltie-club.wz.cz/klub/kolie_kratkosrsta/images/kolie_tricolor.jpg” nelze zobrazit, protože obsahuje chyby.Obrázek “http://www.collie-sheltie-club.wz.cz/klub/kolie_kratkosrsta/images/kolie_bluemerle.jpg” nelze zobrazit, protože obsahuje chyby.

Sheltie

13. dubna 2006 v 19:26 | Feferonka |  plemena psů

Sheltie (Shetland Sheepdog)

Jde o plemeno pasteveckých psů, je to malá kopie kolie. Je nádherným a věrným společníkem všem členům své rodiny.

PŮVOD:
Plemeno Sheltie, původem z Shetlandských ostrovů severního pobřeží Skotska, je známé od 18.století. V roce 1908 ve skotském městečku Leruike byl založen "Klub milovníků kolie", avšak standardy kolie se "Šetlandské kolii" nepodobaly. Sheltie bylo jako samostatné plemeno zaregistrováno anglickým "Kennel klubem" v roce 1914, kdy ve Velké Británii vznikl "Klub milovníků Sheltie".
POPIS:
Sheltie je nádherniý pes, pevné postavy, ohromuje svojí čilostí a chytrostí. Pes je velice půvabný i svými rozměry a neuvěřitelně rychle běhá. Hlava je klínovitá od uší směrem ke konečku nosu. Šířka lebky je úměrná obvyklé délce čela a čumáku. Oči má Sheltie krásně zřetelné středně velké, přiměřeně šikmo posazené, mandlové. Barva je převážně hnědá. Čenich nosu je černý. Ocas je nízko nasazený, dle standardu musí dosahovat ke kloubům, doplněn bohatým vlasem.
VÝŠKA:
Pes má v kohoutku ideálně 36,5 cm.
Fena má v kohoutku ideálně 35 cm.
VÁHA:
Hmotnost přiměřeně souhlasí s velikostí.
SRST:
Srst má velice dobře rozvinutý vlas a základ, má přepychový "límec" a "dětské kalhotky". Přiznané zbarvení je černé, mramorově modré, sobolí s bílými známkami a pálením. Standardem je dlouhá srst, krátká je krajně nepřípustná. Trojbarevné zbarvení - černá barva srsti bez barevných skvrn, s jasně rezavým pálením a bílou hrudí, nohami a konečkem ocasu. Sobolí zbarvení - preferuje jednobarevnost, jsou povoleny odstíny od zlatavého do rezavě červeného. Mramorově modré zbarvení - preferuje čistě šedě modrý nádech s nevelkými černými skvrnami a tečkami. Vlčí šeď je nepřípustná. Čumák má být černé barvy.
CHARAKTER:
Heboučký a přátelský pes. Sheltie je velice připoutaná a věrná svému majiteli. Je nádherným a věrným společníkem pro všechny členy rodiny.


Obrázek “http://www.cz-pes.cz/atlas/sheltie/sheltie.jpg” nelze zobrazit, protože obsahuje chyby.Obrázek “http://www.hosanna1.com/SKYShelties/sheltie.jpg” nelze zobrazit, protože obsahuje chyby.http://www.montanapets.org/rfa/kel01.jpgObrázek “http://www.sheltie.net/images/charlotte2002-2.jpg” nelze zobrazit, protože obsahuje chyby.http://www.gentlegiantsrescue.com/images/sheltie%202%20800.jpg

Kuvasz

13. dubna 2006 v 19:24 | Feferonka |  plemena psů

Kuvasz

Kuvasz je plemeno pracovních psů. Vrozené strážní vlastnosti, nezávislost a nepodplatitelnost se zachovaly i u současných představitelů tohoto plemene.

PŮVOD:
Plemeno je známé již od středověku.
POPIS:
Kuvasz nepatřil k velmožům, nýbrž obyčejným pastevcům, i poddaným, kteří k pohlídání hospodářských zvířat potřebovali statného, neohrozitelného, bílého psa. Název pochází z tureckého slova, které znamenalo "strážce klidu". Plemeno je oblíbené i v jiných zemích než v Maďarsku, zejména v USA. Kuvasz je pes s výbornou stavbou těla, jeho zevnějšek vyjadřuje ušlechtilost a sílu.
Tělo je svalnaté, kostra silná. Hlava je velká, se zakulacenou mozkovou částí. Čenich se mírně zužuje k nosu. Nos, okraj tlamy a oči jsou černé. Trup je poněkud rozšířený, hruď hluboká, záď zlehka skloněná.
Výborně se shodne s celou rodinou, ale za pána si vybere jen jednoho člověka.
VÝŠKA:
Pes má v kohoutku 71 až 75 cm.
Fena má v kohoutku 66 až 70 cm.
VÁHA:
V rozmezí 40 až 45 kg.
SRST:
Srst je hustá, bujná, zvlněná. Zbarvení je bílé, slonovinové.
CHARAKTER:
Vrozené strážní vlastnosti, nezávislost a nepodplatitelnost se zachovaly i u současných představitelů tohoto plemene.
PÉČE:
Kuvasze je možné chovat i doma.

http://www.cokl.cz/public/Image/sekce-data-33/346738264848l.JPGhttp://cache.eb.com/eb/image?id=10344&rendTypeId=4Obrázek “http://www.ifauna.cz/clanky/foto/05/16-19-ma3.jpg” nelze zobrazit, protože obsahuje chyby.Obrázek “http://www.kuvasz.nl/pupauto.jpg” nelze zobrazit, protože obsahuje chyby.http://www.viarural.com.ar/viarural.com.ar/ganaderia/mascotas/pets/perros7/kuvasz01.jpgObrázek “http://www.kuvasz-strolche.de/briska1.jpg” nelze zobrazit, protože obsahuje chyby.Obrázek “http://www.kuvasz-rescue.com/Images/Happy014.jpg” nelze zobrazit, protože obsahuje chyby.Obrázek “http://www.kuvasz.cz/images/img02h.jpg” nelze zobrazit, protože obsahuje chyby.

Australský honácký pes

13. dubna 2006 v 19:21 | Feferonka |  plemena psů

Australský honácký pes (Australian Cattledog)

Australský honácký pes je výjimečně inteligentí a ostražitý pes, vyniká odvahou a vytrvalostí. Všestranně talentovaný pastýřský pes.

PŮVOD:
Toto plemeno odchovali australští pastevci ovcí v 19.století pro plnění specifického úkolu, a to doprovodu skotu na trh. Z vyvolených plemen se používal bullteriér, dalmatin a kolie, kteří se křížili s červeným dingem a mramorově-modrou kolií. Druhý pramen říká, že plemeno vzniklo křížením bobtaiů, kolií a dinga
POPIS:
Australský honácký pes je silný pes, proporcionální silné postavy. Výška v kohoutku 43 až 51 cm, váha 16 až 20 kg. Hluboká hruď je svalnatá, končetiny má dobře vyvinuté. Srst je krátká a hustá. Nejpřepychovější srst nacházíme na zadních stranách beder a konečku ocasu.
VÝŠKA:
Asi 43 až 51 cm.
VÁHA:
Asi 16 až 25 kg.
SRST:
Drsná, hustá krátká.
CHARAKTER:
Australský honácký pes je všestranně talentovaný pes, který může pronásledovat jak dobytek, tak i koně, kozy nebo domácí drůbež. Pokouše neposlušná zvířata do nohy, ale neublíží jim, pouze je donutí k poslušnosti. Je přivyklý k dlouhým pochodům a je vynikajícím společníkem ovčáků. Ale díky jejich smíchané krvi se psem dingo jsou tito psi divocí, je pro ně charakteristické nestálé chování. Australský honácký pes je vysloveně pracovním plemenem, vyznačujícím se živostí, výjimečnou inteligencí, ostražitostí, odvahou a vytrvalostí. Je zcela spolehlivým strážcem, nedůvěřivým ke všem cizím lidem.
PÉČE:
Tento pes potřebuje hodně prostoru a pracovního vyžití, jinak nebude spokojen.

http://www.cokl.cz/public/Image/sekce-data-6/2729773594527l.JPG
http://ranc.kvalitne.cz/pics/full/news/50.jpgObrázek “http://www.ifauna.cz/atlas/foto_info/76.jpg” nelze zobrazit, protože obsahuje chyby.Obrázek “http://www.ifauna.cz/atlas/foto_info/1902.jpg” nelze zobrazit, protože obsahuje chyby.Obrázek “http://upload.wikimedia.org/wikipedia/commons/thumb/0/0a/Beide.jpg/300px-Beide.jpg” nelze zobrazit, protože obsahuje chyby.http://www.cokl.cz/public/Image/sekce-data-6/747953592790l.JPG

Německý ovčák

13. dubna 2006 v 19:20 | Feferonka |  plemena psů

Německý ovčák (German Shepherd Dog)

Německý ovčák je známý svojí inteligencí, talentem k libovolnému výcviku, oddaností chovateli, vytrvalostí i výjimečnou oblíbeností.

PŮVOD:
Německý ovčák je poměrně mladé plemeno, ustálené až na přelomu 19. a 20. století z německých selských psů nejednotného typu. Poprvé bylo představeno na výstavě v Hannoveru v roce 1882. Na konci 19.století začala německé ovčáky používat policie, armáda a jiné ozbrojené složky jako přední strážce a vyšetřovatele. V době první i druhé světové války němečtí ovčáci pomáhali v armádě jako zdravotníci. Ve 20. století bylo plemeno přiznáno a získalo po celém světě všeobecnou popularitu, hlavně díky svým vynikajícím služebním schopnostem.
POPIS:
Německý ovčák je plemeno služebních psů.
Středně velký pes obdélníkového rámce, silný, energický a dobře svalnatý. Pohlavní rozlišení je zřetelné: psi jsou mohutnější, než feny. Mírně protaženého typu s dobře vyvinutými svaly. Hlava menší, úměrně posazená k tělu, klínovitého tvaru, čenich silný, nosní hřbet rovný. Lícní kosti mírně zakulacené. Uši středně velké, vysoko nasazené, zašpičatělé, natočené dopředu a nahoru, stojící. Oči středně velké, mandlového tvaru. Hřbet rovný, široký, záď dlouhá, mírně spádovitá. Hrudník ne příliš široký, břicho mírně vtažené. Krk suchý, silný. Bedra krátká, postupně přecházející na zadek. Zadek je okrouhlý, plynule přechází ke kořeni ocasu. Ocas vysoko nasazený, bohatě osrstěný, dosahuje alespoň k hleznům i níže. V klidu nesen v mírném oblouku zavěšený dolů, při vzrušení se zvedá.
VÝŠKA:
Pes má v kohoutku 61 až 66 cm, průměr je 62,5 cm.
Fena má v kohoutku 56 až 61 cm, průměr je 57,5 cm.
VÁHA:
Pes váží 30 až 40 kg.
Feny váží 22 až 30 kg.
SRST:
Srst středně dlouhá, tvrdá a hustá, s bohatým podsrstím, na uších a na hlavě kratší. Delší srst nežádoucí. Předpokládané zbarvení je jasné: pásově šedý, pásově rezavý, černé s pálením, vlčí-šedá, celo-černá s nádechem, černé.
CHARAKTER:
Německý ovčák je známý svojí inteligencí, talentem k libovolnému výcviku, oddaností k chovateli, vytrvalostí i výjimečnou oblíbeností.
Temperamentní, přitom snadno ovladatelný pes, vyrovnaný a odvážný. Nenáročný a přizpůsobivý. Velmi oddaný svému pánovi i jeho rodině, snášenlivý k dětem i k domácím zvířatům.
Chovatel musí mít neustále na paměti, že Německý ovčák vyžaduje nejen pevnou ruku a dobrý výcvik, ale také neustálý dostatek pohybových, zátěžových aktivit. Bez práce a aktivity se tento pes stává zlým a nezvladatelným. Pro německé ovčáky je charakteristické onemocnění zvané jako "Skrytá dysplázie kyčelního kloubu", proto buďte velice obezřetní již při výběru štěněte, aby toto onemocnění od rodičů toto nepodědilo.
PÉČE:
Chovatel musí mít neustále na zřeteli, že německý ovčák vyžaduje výcvik a dostatek volného prostoru k realizování svých pohybových aktivit.


Obrázek “http://www.webrodeo.cz/Images2/638n1.jpg” nelze zobrazit, protože obsahuje chyby.Obrázek “http://casopis.planetazvirat.cz/foto/050401-nemecky-ovcak-01.jpg” nelze zobrazit, protože obsahuje chyby.Obrázek “http://www.od-hradu-drahotuch.cz/fotogalerie/clia/clia_noriswand.jpg” nelze zobrazit, protože obsahuje chyby.http://www.zbkkk.wz.cz/obr/cleni/dita_cad.jpgObrázek “http://www.zvero.net/zvero/images/stories/atlas/nemeckyovcak.jpg” nelze zobrazit, protože obsahuje chyby.http://www.nemeckyovcak.cz/media/images/pes/standard/habib3_upr.jpg

Border kolie

13. dubna 2006 v 19:14 plemena psů

Border kolie (Border Collie)

Border kolie je živý, velmi pozorný, rychlý, vytrvalý, chytrý, věrný a obratný pes.

PŮVOD:
Border kolie vznikla kdesi na britsko - skotském pomezí (border = hranice), a to vzájemným křížením mnoha různých typů anglických ovčáckých psů. Cílem tohoto šlechtění bylo získat psa s co nejlepšími ovčáckými vlastnostmi. Začala utvářet zhruba před 150 lety, na konci 19. a začátkem 20.století, a to z plemena skotských kolií. Během šlechtění tohoto plemene spolupracovali milovníci psů s nejrůznějšími ovčáky. Jejich výsledkem pak bylo toto plemeno pracovitého psa, bleskurychlého a snadno se rozhodujícího. Rozšířený je u všech chovatelů ovcí. Standard byl přijatý "Anglickým klubem chovatelů psů" v roce 1976. Border kolie se podrobují speciálnímu výcviku, neboť mohou pracovat i jako průvodci zrakově postižených občanů.
POPIS:
Border kolie je harmonických proporcí, ani těžkopádný, ani příliš lehký pes(výška v kohoutku u psů je 53 cm, u feny jen o málo menší, váha asi 14 až 20 kg), s pevnou kostrou a silnými svaly. Středně velký pes obdélníkového formátu, širokou a hlubokou hrudí, krátkým závěsem. Hlava úměrné velikosti s poměrně širokou lebkou, přechod od čela k čumáku je jasně zřetelný. Čumák se směrem ke špičce zužuje, je přiměřeně krátký. Čenich nosu je černý, nozdry široké. Čelisti jsou silné, lícní kosti ploché, nikoli kulaté. Uši střední velikosti, vztyčené nebo polovztyčené a pohyblivé. Oválné oči má umístěné daleko od sebe. Ocas nízko nasazený, dobře osrstěný, dosahující alespoň k hleznům, na konci se točící nahoru, nesmí se zvedat nad úroveň hřbetu. Typický plíživý, velmi rychlý pohyb. Srst je rovná, přiléhající s rozvinutým základem. Dlouhá srst je na zadní straně předních tlap, na hrudi, krku, břiše a ocase. Zbarvení: různé, nejčastěji je rozšířené šedý s bílými známkami, bílá barva nesmí převládat.
VÝŠKA:
Pes má v kohoutku 47,5 až 55 cm (ideálně 53 cm).
Fenka je o málo menší, v kohoutku má 45 až 53,5 cm.
VÁHA:
V rozmezí 13,5 až 22,5 kg.
SRST:
Rovná, dlouhá.
CHARAKTER:
Border kolie je živý, velmi pozorný, rychlý, vytrvalý, chytrý, věrný a obratný pes. Mírný a přátelský je k lidem i ke zvířatům. Svému pánovi je mimořádně oddán, takřka neustále ho fixuje pohledem a reaguje na sebemenší podnět z jeho strany. Patří k nejinteligentnějším psům vůbec, učí se s velkou chutí a prací je doslova posedlý. Je nejen vynikajícím pastýřem a hlídačem, ale také věrným přítelem. Dobře se cítí mezi dětmi. Ochotně plní jakékoliv příkazy zadané člověkem, avšak život ve městě mu příliš nevyhovuje, neboť miluje svobodný pohyb.
PÉČE:
Srst vyžaduje pravidelné vyčesávání kartáčem nebo hřebenem.


http://www.cokl.cz/public/Image/sekce-data-18/3971983864792l.JPGObrázek “http://www.cz-pes.cz/gallery/1080019804_elcaro.jpg” nelze zobrazit, protože obsahuje chyby.http://www.kennels.cz/image_show.php?image_id=59Obrázek “http://psiskolafalco.web3.cz/Images/Inzerce20.jpg” nelze zobrazit, protože obsahuje chyby.Obrázek “http://www.chovpsu.cz/obrazky/plemena-psu/92/92-nahled.jpg” nelze zobrazit, protože obsahuje chyby.Obrázek “http://www.atrixi.eu/web_tom.file/foto2007/atrixi/P2158629.jpg” nelze zobrazit, protože obsahuje chyby.http://aluli.rajce.idnes.cz/4-6mes/images/DSCN2860.JPGhttp://aluli.rajce.idnes.cz/4-6mes/images/DSCN2852.JPGhttp://aluli.rajce.idnes.cz/4-6mes/images/DSCN2844.JPGhttp://aluli.rajce.idnes.cz/4-6mes/images/DSCN3040.JPGhttp://www.bohemiaalke.com/Una3_075.jpg