Beauceron

13. dubna 2006 v 19:04 |  plemena psů

Beauceron (Berger de Beauce, Bauce Shepherd)

Beauceron na první pohled připomíná dobrmana. Je inteligentní a energický, vždy připravený následovat svého pána.

PŮVOD:
Beauceron je představitel francouzských ovčáků. Je známý již ze středověku, vyvinutý od starého pasteveckého psa, kterého pěstovali výhradně pro hon. Beauceron tvoří jistý přechod mezi ovčáky a psy dogovitými. K jeho předchůdcům patřili jednak evropští ovčáčtí psi, ale také tzv. "býkohryzové", používaní k lovu divočáků a jiné velké zvěře. Do dnešní podoby se formoval od devadesátých let minulého století. Standart byl přijat v roce 1863. Stejně jako jeho rodový příbuzný briard, také beuaceron pochází z francouzského departmentu Bri. V průběhu vývoje plemene se využíval hlavně k honu na divoké kance, ale také jako ovčácký pes a hlídač. Dnes je především služebním a pracovním psem policie, ale i inteligentním a chápavým společníkem. Ve Francii je využíván i profesionálními ozbrojenými složkami. Jeho schopnosti mu dovolují zúčastňovat se i vrcholných soutěží sportovní kynologie. Za hranicemi vlasti je málo známý, ale je to národní francouzský symbol a pýcha. Každý rok se do plemenné knihy ve Francii zapisuje 3800 nových psů, přestože cena za to je dosti vysoká. Zápis nového psa stojí 4 000 franků.
POPIS:
Na první pohled připomíná dobrmana. Výška v kohoutku 63,5 až 71 cm, váha 30 až 38,5 kg. Velký, silný, harmonicky stavěný pes. Dlouhá, poměrně úzká hlava, čenich směrem k nosu mírně sbíhavý. Oči tmavé, horizontálně položené. Uši se dříve kupírovaly, dnes se ponechávají v přirozeném stavu. Mají být ploché a ne příliš dlouhé. Tělo mírně obdélníkového formátu, dobrých proporcí. Hřbet rovný, s vyznačeným kohoutkem. Hrudník široký a hluboký. Záď jen mírně sbíhavá. Na pánevních končetinách dvojité paspárky. Ocas nízko nasazený, dlouhý, dosahující alespoň k hleznům, na konci lehce prohnutý, dnes se již nekupíruje. Končetiny rovné, s dobře vyvinutými svaly a kostmi. Srst krátká a hustá, přiléhající, s podkladem. Zbarvení: černé s pálením nebo mramorový "harlekýn" (směs šedé, černé a červené)
VÝŠKA:
Pes má v kohoutku 65 až 70 cm.
Fenka má v kohoutku 61 až 68 cm.
VÁHA:
V rozmezí 30 až 38,5 kg.
SRST:
Krátká, hustá, přiléhající.
Zbarvení bývá 2 druhů:
1.)Dvoubarevné: černo-hnědé, na tlapkách červené "punčochy". Červené zbarvení bývá i kolem očí, hrudí, čumáku.
2.)Tříbarevné: černý, šedý a hnědý.
CHARAKTER:
Beauceron je vrozený přítel, vždy připravený následovat svého pána. Z tohoto důvodu se stává i nedůvěřivým k cizím lidem. Jinak je inteligentní, energický, velmi vytrvalý a neúnavný.
Odolný vůči výkyvům počasí, schopný podávat dobré výkony za jakýchkoli podmínek. Na podněty reaguje okamžitě a je velmi ostražitý. Pes univerzálních schopností, díky nimž bývá přirovnáván k německému ovčákovi. Je častým soutěžícím psích výstav. Je to klasický pracovní pes.


Obrázek “http://www.dinosoria.com/mammifere/beauceron_01.jpg” nelze zobrazit, protože obsahuje chyby.Obrázek “http://www.baskerwille.com/img/beauceron-bara-hlava-3roky.jpg” nelze zobrazit, protože obsahuje chyby.Obrázek “http://www.baskerwille.com/img/beauceron-leharko_.jpg” nelze zobrazit, protože obsahuje chyby.http://www.beauceron-tyros.at/inhalt/links1.jpgObrázek “http://www.breederretriever.com/photopost/data/565/medium/beauceron.jpg” nelze zobrazit, protože obsahuje chyby.Obrázek “http://www.dogtrainersanfrancisco.com/foto/beauceron.jpg” nelze zobrazit, protože obsahuje chyby.Obrázek “http://upload.wikimedia.org/wikipedia/commons/thumb/c/c9/Beauceron_Mouton2.jpg/302px-Beauceron_Mouton2.jpg” nelze zobrazit, protože obsahuje chyby.Obrázek “http://www.pupcity.com/images/adpics/06077183743826_1.jpg” nelze zobrazit, protože obsahuje chyby.Obrázek “http://www.beauceron-tyros.at/inhalt/links2.jpg” nelze zobrazit, protože obsahuje chyby.Obrázek “http://www.beauceron-hessen.de/web/RudySena/Rudy.jpg” nelze zobrazit, protože obsahuje chyby.
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Komentáře

1 Nikola Nikola | 7. listopadu 2006 v 13:15 | Reagovat

Mám beaucerona a jsem velice ráda, že ho mám!!!!!!!!!!!!§

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama