Kolie krátkosrstá

13. dubna 2006 v 19:27 | Feferonka |  plemena psů

Kolie krátkosrstá (Collie Smooth)

Vyhovující pes do rodiny s dětmi, snášenlivý, oddaný, věrný. Velmi lehce se cvičí.

PŮVOD:
Pojmenování plemene pochází od skotské ovce (colley), jejichž stáda ochraňovalo. I když se domníváme, že plemeno je skotské, bylo před 400 lety dovezeno do Skotska ze Španělska. Na formování plemene se pravděpodobně podíleli irští setři a psovití chrti. Mimo všeobecně známé dlouhosrsté kolie existuje i krátkosrstý druh, který se odlišuje krátkou, drsnou a hrubou srstí.
POPIS:
Je plemeno služebních psů. Druhé označení je skotský ovčácký pes.
Je to ideál krásy. Fyzická stavba je založena na fyzické síle a aktivitě, bez nemotornosti a jakéhokoliv náznaku hrubosti. Tělo je vzhledem k výšce v kohoutku poněkud delšího rozměru, záda jsou silná, žebra zaoblená, hrudní část je hluboká a za lopatkami vcelku široká. Lokty směřují vždy dozadu, nikdy dovnitř ani ven. Kosti jsou kulaté a vcelku pevné.Hlava je dlouhá, úzká, suchá, klínovitého tvaru. Čenich nosu je u všech zbarvení černý. Uši jsou vysoko posazené, trojúhelníkové, ze 2/3 od základu stojaté, jejich konce spuštěné. Krk je dlouhý, bez známek zatížení. Hrudník je hluboký. Břicho vtažené. Srst dlouhá, místy vlnitá, s hustým podsrstím. Na tvářích a zadních stranách stehen vytváří výčesky, v kohoutku hřívu. Zbarvení je rezavé s bílým, černé s pálením s bílým, mramorově modré, modré.
VÝŠKA:
Pes má v kohoutku 56 až 61 cm.
Fenka má v kohoutku 51-56 cm.
VÁHA:
V rozmezí 20 až 30 kg.
SRST:
Srst je krátká, hrubá, drsná, s hustým podsrstím. Na tvářích a zadních stranách stehen vytváří výčesky. Zbarvení je rezavé s bílým, černé s pálením s bílým, mramorově modré, modré. Srst se nestříhá, jen se vyčesává.

CHARAKTER:
Dobrý a chytrý pes. Vyhovující pes do rodiny s dětmi, snášenlivý, oddaný, věrný, lehce se cvičící. Kolie je silný živý pes. Je velice oblíbená, o čemž svědčí i mnohodílný americký seriálový film "Lessie" (i když v roli skotského ovčáckého psa zde vystupoval pes s přezdívkou Leddi).
PÉČE:
Nepotřebuje velkou péči.

Obrázek “http://www.boxer.cz/fcijedna/kolie/kolie/betonmenirreterrit.jpg” nelze zobrazit, protože obsahuje chyby.Obrázek “http://www.boxer.cz/fcijedna/kolie/kolie/buddylouka.jpg” nelze zobrazit, protože obsahuje chyby.http://www.collie-smooth.com/obrazky/odie1v.jpgObrázek “http://www.e-pes.sk/clen/1018/pes-zivot-1182440181.jpg” nelze zobrazit, protože obsahuje chyby.Obrázek “http://www.collie-sheltie-club.wz.cz/klub/kolie_kratkosrsta/images/kolie_tricolor.jpg” nelze zobrazit, protože obsahuje chyby.Obrázek “http://www.collie-sheltie-club.wz.cz/klub/kolie_kratkosrsta/images/kolie_bluemerle.jpg” nelze zobrazit, protože obsahuje chyby.
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Anketa

Jestli jsi tu byl klikni

! KLIK ! 100% (360)

Komentáře

1 Kája Kája | Web | 18. července 2008 v 12:30 | Reagovat

aHOJ PLS JUKNI NA ŮJ BLOG!!!!!DÍKY:-)AHOJ

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama