Levhart

14. května 2006 v 11:33 |  Kčkovité šelmy
Tato kočka je už o hodně menší než lev a tygr. Jen málo šelem se může pochlubit tolika jmény jako levhart. Spisovatelé dobrodružných knih a cestopisů ho nazývají pardálem, panterem, leopardem a tak dále. O žádné šelmě se také nenapsalo tolik nepravd a smyšlených historek jako o levhartovi. Jedním z největších nedostatků, s kterými se setkáváme i v moderních cestopisech, je naprostá neznalost území, která tato šelma obývá. Podle mnohých autorů napadá levhart hrdiny jejich povídek právě tak v Africe jako v Jižní Americe nebo v Austrálii. Často jde o holou smyšlenku, nebo si autoři pletou levharta s jinou skvrnitou šelmou, s jaguárem.
Levhart bývá i s devadesáticentimetrovým ocasem až dva a půl metru dlouhý. Srst má žlutou až tmavožlutou a na celém těle pokrytou černými skvrnami. Jsou to nepravidelné tečky, půlměsíčky, na hřbetě a na bocích kroužky. Barva srsti uvnitř kroužku, ve dvůrku, je vždy o něco tmavší než okolní srst. Jaguár má však ve dvůrcích ještě černé tečky. Tečky v kruhových skvrnách mají levharti jen zcela výjimečně.
Levhartovo zbarvení je přizpůsobeno místu, kde žije. Levharti, podobně jako tygři, vytvářejí mnoho zeměpisných ras. Ze všech kočkovitých se rozšířili nejvíce. Žijí v celé Africe, v Malé Asii, v Persii, v Zakavkazí až po Kavkaz, v Indii a na Indických ostrovech, v číně, v Mongolsku, na Sibiři a v Koreji. Zamyslíme-li se nad výčtem oblastí, v nichž žijí, pochopíme, proč se levhartí rasy liší někdy tak nápadně. Vždyť rozdíly mezi podnebím Sibiře a tropické Afriky jsou skutečně značné. Proto sibiřští a čínští levharti mají mnohem hustší a delší kožešinu než levharti z oblastí tropických.
Levhart mandžuský - mládě
Obrázek “http://www.fotoradce.cz/obrazky1/zoo-levhart-persky.jpg” nelze zobrazit, protože obsahuje chyby.Obrázek “http://casopis.planetazvirat.cz/foto/040211-levhart-panthera-pardus-01.jpg” nelze zobrazit, protože obsahuje chyby.Obrázek “http://weblog.clovicek.net/data/images/ostatni/levhart.jpg” nelze zobrazit, protože obsahuje chyby.
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Komentáře

1 barunka barunka | 24. listopadu 2006 v 18:48 | Reagovat

krásný obrázky!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!

2 Aďka Aďka | E-mail | 5. ledna 2007 v 18:25 | Reagovat

Levharti jsou ti nejlepší zvířata na světě, někdy bych chtěla jet do savany a vidět je na vlastní oči ve volné přírodě..Jenom nevím jaký je rozdíl mezi levhartem a jaguárem..

3 Mačetka Mačetka | 4. dubna 2007 v 17:36 | Reagovat

mas pravdu adko, takytaky bych tam moc chtela.Az treba budu velka..............

4 Wercza8 Wercza8 | 12. května 2007 v 12:57 | Reagovat

krásný článek

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama