Tipy na zkrášlení zahrady

1. února 2008 v 19:06 |  ostatní (nezařazené )
V zimním čase mají milovníci zahrad často dlouhou chvíli, protože v této době na zahradě opravdu nejde nic dělat. Ale nenudí se, protože právě v zimě plánují tu a tam malá vylepšení i velké změny na příští rok.

Klasická zahradnická literatura sice poskytuje rady, jak nikdy nezahálet, ale i ty se již většinou týkají pouze péče o půdu, jak co kde zrýt, pohnojit, ochránit před mrazem apod.

Když už je opravdu všechno na zahradě zmrzlé, měli bychom alespoň opravovat nářadí, brousit motyčky, měnit násady a chystat se na jaro. A když naše zahrada zapadne sněhem, můžeme se oddat sladké nečinnosti, přivřít oči a trošku snít, vzpomínat, prohlížet si snímky ze zahrady a plánovat.

Plánujeme s rozvahou

* Když už přemýšlíme, jak co kde vylepšit, přebudovat a vysadit, neměli bychom zapomenout na to, jak naše záměry budou vypadat za pár let.
* Při malém zahradním plánování se také vyplatí, když si ujasníme, která místa na našem pozemku by měla být zajímavá na jaře, co a kde bude kvést v plném létě a kde se budeme na podzim těšit z barevnosti listů.
* Je dobré vědět, že nám zahrada v blízkém okolí domu přinese největší uspokojení tehdy, můžeme-li do ní z domu bez překážek vstoupit, obsáhnout ji pohledem, jelikož jde o venkovní obytný prostor.
* Je praktické, když centrální prostor bude tvořit celistvá travnatá plocha, která bude po obvodu osázena pásem dřevin spolu s trvalkami a každoročně dosazovanými letničkami. Platí jednoduchá zásada: v popředí mají být rostliny nízké a teprve za nimi vysoké trvalky. V obrazových publikacích, třeba o anglických zahradách, najdeme množství báječných příkladů. Patrně vrcholem zahradnického umění je květiny barevně sladit a dosáhnout toho, aby v jednotlivých obdobích roku vždy na zahradě něco kvetlo.

Pravidla jemných proměn

* Dřeviny a keře, jehličnaté i listnaté, bychom měli nepravidelně střídat a dbát na pestrost siluet či tvarů.
* Mezi kulovité keře umístíme sloupovité jalovce nebo túje.
* Kořením zahrady jsou zákoutí a detaily. Místa, v nichž nalézáme klid, posedíme a můžeme se rozhlédnout, aniž bychom pleli, kypřili a okopávali. Můžeme si prohlížet, třeba alpinky nejen na skalce, ale i v nádobách nebo v korytech.
* Potěšení nám udělají také bonsaje, japonské miniaturní zahrádky, kameny, zajímavý kořen nebo jiná přírodnina přivezená z výletu.
* Při plánování bychom měli pamatovat na to, že je příjemné mít blízko u vchodu domu a vstupu do zahrady vysázeny první posly jara, např. talovíny, které kvetou ještě ve sněhu, šafrány, nízké kosatečky a koniklece.
* Podobně je milé mít u míst na posezení nebo pod okny vonící kvetoucí druhy, jako např. klasickou bílou vonnou lilii, vysoké floxy, pivoňky, zimolez, na suchých místech zase levanduli, dobromysl, tymián nebo pelyněk.
* Příjemná zákoutí si nelze představit bez pergoly, která nemusí plnit pouze funkci stínidla, ale měla by spíše navodit pocit uzavřeného, intimního prostoru. Výhodné stanoviště pro posezení je takové, kde v létě snídáme a kde svítí slunce jen ráno, naopak po poledni je v tomto místě přívětivý stín na odpolední čaj. Také je užitečné mít na zahradě prostorný stůl, u něhož se obědvá a kde se dá posedět s přáteli, pochopitelně s tím souvisí i místo na grilování.
Správná péče o trávníky se vyplatí.
Své záměry se zahradou bychom si měli dopředu rozmyslet.
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama